Socha Sedembolestnej Panny Márie
Lokalita: Smolenice (v centre obce)
Nádherné neskorobarokové súsošie Bolestnej Matky s Kristom, vystavané na masívnom vysokom členitom podstavci. Dal ho postaviť Ján Novaky na prelome 18. a 19. storočia. Súsošie je umiestnené v pôvodnej ohrade tvorenej šesťbokými stĺpmi zakončenými pologuľovou hlavicou, ktoré sú pospájané železnými klieštinami.
Socha sv. Floriána
Lokalita: Smolenice (v centre obce, pred poštou)
Jednoduchá klasicizujúca skulptúra sv. Floriána, patróna požiarnikov, ktorá je vystavaná na žliabkovanom profilovanom sokli. Socha je doplnená o charakteristické atribúty svätca: zástavu a vedro, ktorým hasí plamene horiaceho domu.
Kamenní mnísi z Dobrej vody
Lokalita: nad cintorínom, Smolenice
V roku 1905 ich sem, k svojej hrobke nechal previezť Jozef Pállfy. Štyri nadživotné skulptúry františkánskych mníchov vytesaných v 18. storočí pochádzajú z veže kostola rádu františkánov na sv. Kataríne pri Dobrej Vode. Podľa príslušných atribútov dnes vieme určiť iba sv. Františka z Assisi a sv. Antona z Padovy.
Socha sv. Urbana vo vinohradoch
Lokalita: Smolenická Nová Ves (vo vinohradoch)
K úcte sv. Urbana dali postaviť smolenickí a „neštišskí“ vinohradníci v roku 1943. Jednoduchý pomník z umelého kameňa, zasvätený patrónovi vinohradníkov pri kaplnke Panny Márie Karmelskej v strede ktorého je reliéf so svätcom a viničovou ornamentikou. Okolo pomníka na priečeliach jednotlivých stĺpov starého vinohradu sú ďakovné tabule.
Socha sv. Jána Nepomuckého
Lokalita: Smolenice (pred Múzeom Molpír)
Baroková pieskovcová socha svätca vystavaná na volútovom profilovanom podstavci. Svätec je zobrazený ako kňaz v rochete s biretom na hlava a so svojimi mučeníckymi insígniami. V jednej ruke má kríž a v druhej palmovú ratolesť. Nad hlavou je svätožiara s piatimi hviezdami. Čelnú stranu podstavca zdobí latinský nápis s datovaním do obdobia baroka (1748).
Súsošie Mater Dolorosa
Lokalita: Smolenická Nová Ves (vo vinohradoch)
Za kaplnkou Karmelskej Panny Márie sa na kamennom podstavci nachádza novodobé súsošie – kríž s plastikou ukrižovaného Krista a pri ňom objímajúca matka, Panna Mária. Kompozícia vznikla pravdepodobne v čase osadenia pôvodnej krížovej cesty, krátko po polovici 20. storočia.
Súbor náhrobných kameňov
Lokalita: Smolenice (pri kostole)
Súbor náhrobných kameňov z 18. a 19. storočia v areáli kostola pochádzajúcich zo starého cintorína, ktorý sa rozprestieral po stranách kostola. Pri kostole sú pochovaní aj miestni farári, ktorí tu pôsobili a taktiež niektorí zemani. Zväčša sa jedná o srdcovité barokové náhrobníky a kamenné náhrobné platne.
texty vypracoval: Mgr. Andrej Lančarič, foto: Anton Chrvala, Andrej Lančarič